Første kamp i DS var som forventet svær mod nedrykkerne fra 2 div Allerød. Forventningerne til kampen var store og vi skulle vise at vi kan være med. Men det var der intet der tyede på de første 6-8 min af kampen, Allerød kom stormende og misbrugte 2 kæmpechancer indefor disse minutter så man sad med bange anelser om et stort nederlag, men som så ofte i fodbold kommer vi ind i kampen på en tilfældighed, og en 1-0 føring på et debutant mål i det 8 min af Michael Konge som gennem hele kampen var et farlig herre for SIF.
Den følgende periode er vi godt med men som ved på vort mål opstår der i pludselig en tilfældig chance efter dårlig clearing fra forsvaret, og en stærk spillende Mark Parrish i et træk forbi Holm og udligning, nu spillet 20 min. Mærkelig nok spiller vi herefter udmærket og lige op med Allerød, og får kort før halvleg et mål annulleret, Konge igen, svært at se om der var off-side men Linievogteren var ikke i tvivl, omvendt har Allerød en kæmpe chance hvor de efter et gennemspillet angreb i højre side som en helt fri Allerød spiller brænder midt for mål. Halvleg 1-1 som begge hold kunne være tilfredse med
I halvlegen sætter vi endnu en debutant på banen Simon Jensen i stedet for Nick, og modsat 1 halvleg starter vi godt og sidder på meget af spillet, uden rigtig udnytte det helt fremme, indtil en række dødbolde og hjørnespark fører til et godt pres og et langskud som målmanden giver ripost på, igen scorer Konge på riposten, desværre hiver den samme linie vogter flaget igen, denne gang kunne hverken undertegnede eller andre tilskuere få øje på hvem der skulle i off-side position, det kunne kun være i situationen ved langskuddet, idet Micheal Konge glider mellem to Allerød spillere og prikker bolden i mål, han var i hvert fald ikke i Off side position, men da spillet blev sat hurtigt i gang blev det aldrig belyst hvad forseelsen var, i hvert fald må vi erkende at vi ikke havde tur i den, der var i hvert fald ikke noget at hente gennem hele kampen som også gav advarsler til såler EFFER som Simon Jensen.
Efter det andet annullerede mål, var det som om vi igen kom for langt tilbage og efter en periode hvor vi stod i ubalance med en masse unødige boldtab, frispark og hjørnespark over en periode på 16-18 minutter igen så Allerød komme tættere og tættere på, og 5 min før tid kom så målet efter endnu et unødigt boldtag på midten som gav Allerød en Kontra, der førte til et frispark uden for feltet. Her gjorde Allerød nøjagtig det som Thomas havde gjort opmærksom på taktikmødet, netop sendte bolden tilbage, over forsvaret hvor den kom fra , her kunne en helt fri Mark Parrish igen flot sparke den utageligt ind, men hold op hvor var der plads, og endnu et eksempel på de problemer vi havde ved dødbolde.
Nu skulle man tro vi var færdige, men pludselig kom det raseri der skulle have været på fra starten, vi stormede frem og havde igen en 100 % chance til Konge hvor han har afdriblet målmanden men desværre ikke kunne lægge den ind fra en svær vinkel og så farlige hovedstød, ja langskud også, vi ventede næsten på udligningen , men efter 4 min. overtid var det forbi, og vi måtte se 2-1 som en realitet, 2-2 havde været fortjent, men skulle kampen have en vinder var det OK det blev Allerød, men vi fik vist vi kunne være med og kan takke os selv for et unødigt nederlag. Bedste spiller for Allerød Frederik Schou og Mark Parrish for Sif Michaell Konge & Jacob Kvist
Sif Opstilling ; Jønson, Per Holm Dennis Nordenbøll (debutant) Rune Nielsen,. Bjarke Vind, Effer (anf), Nick Hofland, Jacob Kvist(debutant)Rasmus Budtz,Michael Konge(debutant) Tommy Lauridsen (debutant) Udskiftere:
Simon Jensen(debutant) ind 45 for Nick Hofland
Morten Kurt ind 60 for Tommy Lauridsen
Danni Mouritsen(debutant) ind 85 for Effer